Stałe zapotrzebowanie na programistów oraz możliwości wysokich płac stają się w ostatnich latach ogromną motywacją dla wielu osób do zmiany ścieżki kariery. Zmiany profesji współcześnie nie wiążą się już z tak dużym ryzykiem jak kiedyś, tym bardziej jeśli dotyczą wciąż rozwijającego się świata IT.

W poniższym artykule zawarliśmy kilka istotnych, z naszego punktu widzenia, kroków, które należy przejść wchodząc w zawód programisty. Musimy dodać, że branża IT posiada cały wachlarz możliwych do wyboru profesji, w tym case skupimy się jednak na zawodzie programisty.

Załóżmy, że jesteś juz po etapie rozważania swojego celu, i z całym przekonaniem wiesz, że chcesz spróbować swoich sił w IT. Jeśli wszystkie aspekty tego zawodu są przez Ciebie zaakceptowane czas na plan i realne działanie!

  1. Zapoznaj się z potencjalnymi ścieżkami kariery  

Podoba Ci się konkretna specjalizacja? Świetnie, ale nie zapomnij.przeglądnąć pozostałych. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat technologii. Na rozmowach rekrutacyjnych zawsze badana jest wiedza kandydata w zakresie różnic między Frontendem a Backendem, aplikacjami dla system Android a iOS a przede wszystkim językami programowania. Jeśli chcesz płynnie przejść ten etap koniecznie zapoznaj się z portalami branżowymi- poniżej przedstawiamy kilka z nich:

How to geek

Zdnet

Gigaom

Kobiety do kodu

Gdy już mniej więcej zorientujesz się w temacie, warto zaobserwować jak przebiegały ścieżki kariery ludzi, którzy Twoim zdaniem osiągnęli sukces. W tym celu wejdź na LinkedIn i wyszukaj ludzi, którzy zajmują się konkretnymi technologiami. Bardzo szybko zorientujesz się, że każde z nich ma inną historię, ale łączy ich jedno - zrealizowane projekty, które udowadniają ich umiejętności i kompetencje. I tak docieramy do następnego kroku.

2. Buduj swoje kompetencje na postawie projektów

Być może będzie to dla Ciebie niezrozumiałe, ale nieistotne jest ile kursów skończyłeś i ile dyplomów uzyskasz, jeśli nie udowodnisz, że potrafisz wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Nie zrozum nas źle - to dobrze, że starasz się poszukać fachowej wiedzy, zdobyć wykształcenie czy stale szukać nowych trendów w branży, jednak to doświadczenie w realnych projektach stanowi tutaj klucz do sukcesu.

Gdzie zdobyć doświadczenie bez doświadczenia?

Ucząc się, spróbuj rozwiązywać zadania, które prowadzą do stworzenia konkretnych projektów, np. aplikacji mobilnych (przykładowe znajdziesz tu:https://www.flynerd.pl/2018/06/500-zadan-w-pythonie-i-kazdym-innym-jezyku.html). Dzięki temu szybciej przejdziesz proces edukacji (powszechnie wiadomo, że najlepiej uczymy się poprzez praktykę), ale także zdobędziesz materiał do dodania go na swój profil LinkedIn.

Zaangażuj się w organizacje non-profit. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki - organizacje studenckie, fundacje, stowarzyszenia. Nie otrzymasz za swoją pracę wynagrodzenia w postaci pensji, ale zdobędziesz tak bardzo potrzebne doświadczenie zawodowe.

3. Stwórz i zadbaj o swój profil na LinkedIn

To absolutne must have dla każdego programisty. Jeśli jeszcze nie jesteś członkiem społeczności LinkedIn - zmień to jak najszybciej i zarejestruj się. Następnie zadbaj o jakość swojego profilu. W Internecie znajdziesz wiele artykułów na ten temat (np. tu:https://www.linkedin.com/pulse/how-create-killer-linkedin-profile-get-you-noticed-bernard-marr). Skorzystaj z możliwości dodawania linków, umiejętności i potwierdzania ich przez Twoje kontakty. Bądź aktywny, komentuj i polecaj wpisy, które są interesujące w branży. Nawiązuj kontakty, śledź ludzi sukcesu i inspiruj się ich historiami.

4. Bądź na czasie

Musisz zdawać sobie sprawę, że zawód programisty oznacza ciągłe doszkalanie się. W tym zawodzie nie da się nauczyć czegoś raz a dobrze, wiedzę musisz systematycznie zgłębiać. Dobry programista to taki, który podąża za nowościami, jest na bieżąco w technologiach I potrafi je przyswajać.

IT i zawód programisty to bardzo dobry wybór, jeśli zależy Ci na ciekawych projektach, stałym rozwoju, elastyczności w zatrudnieniu i możliwości pracy zdalnej. Warto rozważyć decyzję zdeklarowania się na ciągły wyścig z technologią, co zmusza do uczestniczenia w kursach, szkoleniach, a także czytania prasy branżowej.

Podkreślamy, że trzy powyższe kroki są wskazówką - nie gotową receptą. Warto poszukiwać własnych rozwiązań, gdyż tylko one są skrojone na Twoje potrzeby, czyli idealne dla Ciebie.